przepisz.pl
Login:
Hasło:
Zarejestruj się
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj zadania:

Zadaj pytanie! Odpowiemy w 30 minut :)

Zadanie z kategorii: Szkoła podstawowa -> Biologia
Dodane przez niunia64, 2009-05-24 10:09:26
Wymiana gazowa u zwierząt
Wyjaśnij pojęcia:
oddychanie -
wymiana gazowa -


-----
Najlepsza odpowiedź
Ocena(1):

6

Dodane przez Marysia, 2009-05-24 13:07:42

WYMIANA GAZOWA

proces występujący u wszystkich komórek zachodzący w trakcie oddychania tlenowego, polegający na pobraniu z otoczenia tlenu i wydaleniu dwutlenku węgla.

WYMIANA GAZOWA U CZŁOWIEKA -

Wymiana gazowa w płucach: Powietrze jest mieszaniną gazów. Najważniejszymi składnikami są: azot ok. 78%, tlen ok. 21%, dwutlenek węgla ok. 0,03% i inne gazy. Z powietrza wciągniętego do wnętrza pęcherzyków płucnych tlen przechodzi do naczyń włosowatych, a dwutlenek węgla, przetransportowany przez krew, w odwrotnym kierunku, do wnętrza pęcherzyka płucnego, a następnie do oskrzeli, tchawicy, krtani - na zewnątrz.

Jest to zjawisko fizyczne oparte na zasadach dyfuzji. Każdy gaz przechodzi z miejsca, gdzie znajduje się w wyższym stężeniu, do miejsca o niższym stężeniu. Tlen pobrany w pęcherzykach płucnych łączy się z hemoglobiną. Proces ten nazywamy zewnętrzną wymianą gazową.

Mechanizm wentylacji płuc:

Wdech:

* mięśnie międzyżebrowe kurczą się,
* żebra unoszą się do góry,
* zwiększa się objętość klatki piersiowej,
* przepona spłaszcza się.

Wydech:

* mięśnie międzyżebrowe rozluźniają się,
* żebra wracają do pierwotnego położenia,
* zmniejsza się objętość klatki piersiowej.

Ilość wydychanego powietrza zależy od:

* tempa oddychania,
* głębokości oddychania.

Mechanizm oddychania zachodzi niezależnie od naszej woli. Kieruje nim układ nerwowy, którego ośrodki znajdują się w rdzeniu przedłużonym.

Wymiana gazowa w tkankach:

Tlen pobrany w pęcherzykach płucnych transportowany przez krew, dociera do tkanek. Tam odbywa się wymiana gazowa wewnętrzna, tzn. tlen przenika do komórek, a z komórek pobierany jest dwutlenek węgla, który z krwią wędrować będzie do płuc. Wędrówka gazów w tkankach odbywa się również na zasadzie dyfuzji.

-----

Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze:Dodane przez niunia64, 2009-05-24 13:19:10
dzięki za odpowiedź :D


Komentarze( 1 ) | dodaj komentarz


Odpowiedzi
Ocena(1):

5

Dodane przez Marysia, 2009-05-24 13:06:24

Oddychanie, oddech,

1) jedna z trzech bezpośrednio decydujących o życiu czynności ustroju, obok krążenia krwi i czynności ośrodkowego układu nerwowego. Oddychanie ustroju polega na dostarczaniu komórkom tlenu i wydalaniu na zewnątrz dwutlenku węgla. Na całość tego procesu składa się:

A) oddychanie zewnętrzne, zależne od wentylacji płuc - zmiany objętości przestrzeni pęcherzykowej, dyfuzji gazów: tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy pęcherzykami płucnymi i krwią włośniczek płucnych oraz perfuzji płuc,

B) transport gazów oddechowych,

Transport dwutlenku węgla z tkanek do płuc

C) oddychanie wewnętrzne (tkankowe) przy udziale enzymów oddechowych, polegające na poborze tlenu z krwi i wydalaniu do niej dwutlenku węgla (hemoglobina).

2) zespół złożonych procesów stale zachodzących w organizmie, związanych z pobieraniem tlenu ze środowiska i wydalaniem końcowych produktów utleniania - dwutlenku węgla i wody. Procesy oddychania są źródłem energii potrzebnej do życia.

Oddychanie składa się z dwóch faz: wdechu i wydechu. Częstość oddychania u ludzi zdrowych wynosi 16-18 razy na 1 minutę u dorosłych, 20-30 razy u dzieci, 30-35 u noworodka. Ilość powietrza, jaką wprowadzamy do płuc w czasie jednego wdechu, nazywamy objętością oddechową - wynosi ona 5-10 ml/kg masy ciała w spoczynku.

Całkowitą ilość powietrza, jaką możemy wprowadzić do płuc w czasie najgłębszego oddechu, nazywamy pojemnością życiową - najmniejsza, jeszcze prawidłowa, wynosi 15 ml/kg masy ciała. Ilość powietrza, jaką człowiek zużywa do oddychania w czasie jednej minuty, a więc częstość oddechów pomnożoną przez objętość oddechową, nazywamy wentylacją minutową (norma 6-8 litrów).

W warunkach fizjologicznych na zmianę szybkości oddychania wpływa wzmożony wysiłek fizyczny, stany emocjonalne. W warunkach patologicznych na przyspieszenie oddychania wpływają: stany gorączkowe, bolesne urazy, zabiegi operacyjne. Chory oddycha wtedy płytko i szybko - nie chcąc dopuścić do uczucia bólu, który powodują głębsze oddechy.

Powierzchnia oddechowa płuc jest wówczas zmniejszona, chory szybkością oddechów wyrównuje dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości tlenu. Ze zjawiskiem tym spotykamy się również w stanach zapalnych płuc, przy upośledzonym krążeniu krwi.

-----Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze:Dodane przez niunia64, 2009-05-24 13:21:40
dziękuje za dodatkowe informacje, napewno sie przydadzą :D


Komentarze( 1 ) | dodaj komentarz
Ocena(1):

6

Dodane przez iwona_4, 2009-05-24 11:25:00

Oddychanie - procesy życiowe związane z uzyskiwaniem przez organizmy energii użytecznej biologicznie:
*oddychanie zewnętrzne - zespół procesów fizjologicznych, podczas których ze środowiskiem wymieniane są gazy oddechowe,
*oddychanie wewnętrzne - proces metaboliczny polegający na uzyskiwaniu energii użytecznej biologicznie podczas utleniania substratów.

Wymiana gazowa - dostarczenie tlenu do organizmu i usuwaniu dwutlenku węgla.

-----Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze:Dodane przez niunia64, 2009-05-24 13:22:37
dziękuje za odpowiedź :D


Komentarze( 1 ) | dodaj komentarz