przepisz.pl
Login:
Hasło:
Zarejestruj się
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj zadania:

Zadaj pytanie! Odpowiemy w 30 minut :)

Zadanie z kategorii: Szkoła podstawowa -> Muzyka
Dodane przez Ada1998, 2010-04-15 18:54:56
muzyka klasa 5 ;/

Cry

Wyjaśnij pojęcia :

-przedtakt

-prima donna

-kanon

-volta

-repetycja

Muzycy ! Pomocy ! Z góry dzięki :)-----
Najlepsza odpowiedź
Ocena(2):

4

Dodane przez bartek09878, 2010-04-15 19:17:11

Przedtakt - niepełny takt otwierający utwór muzyczny, dla podkreślenia rozpoczęcia go na słabej, nieakcentowanej części. Przedtakt powoduje skrócenie ostatniego taktu o swoją wartość, w ten sposób zachowana jest suma pełnych taktów w całym utworze.Często przedtakt jest pojedynczą nutą, zwaną wówczas odbitką.

Primadonna (z wł. prima donna - pierwsza dama) - wiodąca śpiewaczka operowa w teatrze operowym. Zwykle sopran. Zgodnie ze stereotypem primadonna jest nieprzewidywalna, kapryśna, egoistyczna, ma wysokie mniemanie o własnej wartości. Toteż w języku polskim słowo to ma raczej konotację negatywną, groteskową. Modelowym archetypem primadonny jest np. postać La Carlotty w musicalu Upiór w Operze.

Kanon (z łac. canon w tłumaczeniu: prawidło, norma) to najstarsza technika polifoniczna, oparta na ścisłej imitacji, w której melodię jednego głosu powtarzają kolejno z jednakowym opóźnieniem pozostałe głosy. Kanon to również nazwa utworu opartego na tej technice.Pojedyncze kanony to takie, w których występuje jeden temat. W podwójnych występują dwa tematy imitujące się parami. Kanon podwójny jest więc zestawieniem dwóch kanonów dwugłosowych w jedną konstrukcję czterogłosową. Kanon pojedynczy musi mieć przynajmniej dwa głosy, podwójny - najmniej cztery.

Repetycja w notacji muzycznej oznaczenie powtórnego wykonania fragmentu utworu. Znakiem graficznym repetycji jest pogrubienie kresek taktowych oraz dodanie od strony wewnętrznej powtarzanego odcinka dodatkowej kreski pionowej i dwóch kropek otaczających środkową linię pięciolinii. Jeżeli początek repetycji pokrywa się z początkiem utworu, wtedy nie stosuje się oznaczenia początkowego.

 

Pozdr, :)


-----
Języki obce to całe moje życie, xD

Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze:
Komentarze( 0 ) | dodaj komentarz