przepisz.pl
Login:
Hasło:
Zarejestruj się
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj zadania:

Zadaj pytanie! Odpowiemy w 30 minut :)

Zadanie z kategorii: Szkoła podstawowa -> Matematyka
Dodane przez olusia87, 2010-09-20 21:40:35
matma pomurzcie prosze ! dam 6

Za 3 salaterki i 2 dzbanki zapłacono 114 zł. Za 6 salatarek  2 dzbanki zapłacono 192 zł.Ile kosztuje salatarka a ile dzbanek?



-----




Najlepsza odpowiedź
Ocena(1):

6

Dodane przez Helenka, 2010-09-20 21:53:01

x-cena salaterki

y-cena dzbanka

3x + 2y=114zł

6x + 2y=192zł

odejmujemy pierwsze od drugiego i mamy:

-3x=-78zł

x=26zł

podstawiamy w pierwszym równainu za x 26zł:

3*26zł +2y = 114zł

2y=36

y=18zł

sprawdzenie:

3*26 + 2*18=114zł

salaterka kosztuje 26 zł a dzbanek 18


-----

Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze:
Komentarze( 0 ) | dodaj komentarz