przepisz.pl
Login:
Hasło:
Zarejestruj się
Nie pamiętasz hasła?
Szukaj zadania:

Zadaj pytanie! Odpowiemy w 30 minut :)

Zadanie z kategorii: Szkoła podstawowa -> J. polski
Dodane przez Don_Omar, 2011-01-25 15:37:43
J.Polski

Dam 6 za odpowiedź w 2 zadaniach:
1. Wiersz liryczny Jana Brzechwy na poziomie 4-6 klasy
2. Jakie znane Ci Filmy (MATRIX najlepjej) należą do gatunku science fiction(czyt.Sajens Fikszyn) W odpowiedzi pomogą Ci następujące pytania:
-Gdzie i kiedy rozgrywają się wydarzenia?
- Kim są bohaterowie?
- Jak wygląda scenografia i kostiumy?
- Jakie filmowe efekty specjane zastosowano podczas kręceia filmu?-----
zbychoocustoms.blogspot.com zapraszam!!
Najlepsza odpowiedź
Ocena(1):

6

Dodane przez szed300, 2011-01-25 19:41:10

1.?Ojciec? jest wierszem stroficznym, posiada osiem zwrotek, po dwa wersy w każdej (jest to tak zwany dystych). Każdy wers liczy sobie dziesięć zgłosek, występuje także średniówka, tak więc możemy tutaj mówić o wierszu sylabicznym. Rymy, jak to zwykle bywa w przypadku dystychu, są parzyste. Ponadto wszystkie rymy są męskie, zewnętrzne i dokładne (pomijając ostatni rym "weź" - "pieść").
Utwór Brzechwy jest bez wątpienia liryką osobistą. Odsyła wprost do doświadczeń duchowych poety. Ze względu na stopień wyeksponowania podmiotu lirycznego, ?Ojca? możemy zaliczyć do liryki bezpośredniej, gdyż poeta używa wyrażeń, typu "mnie", "siądę", "moje włosy". Podmiot liryczny ma indywidualny charakter, przedstawia swoje przeżycia i myśli w bezpośredni sposób, monolog staje się lirycznym wyznaniem. I to wyznaniem kierowanym do konkretnej osoby, nie tylko do potencjalnego czytelnika. Dodatkowym adresatem jest tytułowy ojciec (choć raczej powinnam użyć słowa ?konkretnym?. To czytelnicy są ?przypadkowymi? odbiorcami wiersza) i to właśnie jemu podporządkowane jest konstruowanie świata. Świadczą o tym zaimki "z tobą", "ty", czy też czasowniki "powiedz", "weź", "zgaś".
Pod względem środków stylistycznych utwór wydaje się stosunkowo ubogi. Szczególną uwagę przykuwa liczne powtórzenie zwrotu "tak jak dawniej", które pojawia się praktycznie w każdej strofie. Jego spora liczba, a także obecność interpunkcji sprzyjają melodyjności wiersza. Pozostałe środki stylistyczne nie rzucają się w oczy, znajdziemy tu zaledwie kilka epitetów ("siwe włosy", "Mały Jaś"), czy elipsę ("tu nic się nie zmieniło, tylko ? czas"). Ciekawym przykładem są pierwsze słowa utworu:
Nieżywe, smutne słowa: ?Mały Jaś?,
Słowa zostały tu uosobione. Posiadają nie tylko cechy typowo ludzkie, lecz także zostały ożywione (a raczej uśmiercone...). W powyższym fragmencie słowa zastępują istotę ludzką, jaką jest tytułowy ojciec.

2.

Kowboje i obcy

Captain America: pierwsze starcie

Transformers 3

Inwazja: Bitwa o Los Angeles

Jestem numerem cztery

Tron: Dziedzictwo 3D

The Adjustment Bureu

Wszystko powstało w USA.

Aktorzy tych filmów:Jeff Bridges, Michael Sheen,Alex Pettyfer, Kevin Durand,Carey Mulligan, Keira Knightley,Aaron Eckhart, Michael Pena,Shia LaBeouf, Megan Fox,Samuel L. Jackson, Chris Evans,Harrison Ford, Olivia Wilde

Te postacie są pierwszo i drugo planowymi!

Wszyscy są dziwnie przebrani.

Okręty,nie istniejąca planeta czyli miasto np. z trona dziedzictwo automatyczna ,jakiś program antywirusowy.

 

Myślę ,że to pomoże ci !

Powodzenia!


-----

Twoja ocena: 1 2 3 4 5 6

Komentarze:
Komentarze( 0 ) | dodaj komentarz